NAGYPÉNTEK

Nagypénteken az egyházban nincs mise, mert ezen a napon maga Jézus, az örök főpap mutatja be az áldozatot. Téves és kerülendő kifejezés a csonka mise. Nagypénteken igeliturgia van, áldoztatással. A pap a szertartást piros öltözékben végzi - a piros a vértanúság liturgikus színe.
A papság és a segítők teljes csendben vonulnak be a templomba, s az üres oltárszekrény (tabernákulum) előtt arcra borulnak. Ezt követi az igeliturgia: az olvasmány Isten szenvedő szolgájáról szól, majd a szentlecke után János evangéliumából olvassák fel - vagy éneklik - Jézus szenvedéstörténetét, a passiót.
Ezután következnek ünnepélyes formában az egyetemes könyörgések. Majd körmenetben behozzák a keresztet, amely előtt tisztelegve minden hívő kifejezheti háláját és imádatát a megfeszített Krisztus iránt (kereszthódolat). Az igeliturgiát áldoztatás követi, a nagycsütörtöki misén konszekrált kenyérrel.
A szertartást egyszerű könyörgés zárja, nincs áldás, nincs elbocsátás.

A keresztút este 5 órakor,

a nagypénteki liturgia este 6 órakor kezdődik a Plébániatemplomban.