Razgha Lajos plébános születésének 200. és halálának 130. évfordulójára

2013.10.06

Razgha Lajos 1813-ban, Irgen (Iregszemcsén) született. 1837-ben szentelték pappá. Első és egyetlen szolgálati helye Tab volt, ahol 1837-től káplán, majd 1847-től haláláig plébános volt. Sírja a tabi temető első sorában található.

Plébánossága alatt épült a hívek áldozatkészségéből az új népiskola, kijavították a templom szentélyét, valamint sor került templom tetejének megcsináltatására is. 1885-ben újjáépítette a pusztulásnak indult plébániát (a mai Szent Gellért Római Katolikus Általános Iskola alsó tagozatát).

Nevéhez fűződik Ranolder János veszprémi püspök szándékának megfelelően egyházközségünk Historia Domusának létrehozása és vezetése, „Tabi Plébánia történelmi könyve – 1851” címmel. Ezek a feljegyzések rendkívül érdekes és értékes adatokat tartalmaznak a korabeli papság gondolkodásáról, lelkipásztori munkájáról, örömeiről és bánatáról.

Az alábbiakban Razgha Lajos plébános feljegyzéseit közöljük, amelyet Dr. Takács Lajos nyugalmazott apátplébános 2008-ban digitalizált.

„Tabi Plébánia történelmi könyve – 1851”