meg szeretném kereszteltetni a gyermekemet?

"Menjetek tehát, tegyétek tanítványommá mind a népeket! Kereszteljétek meg őket az Atya és a Fiú és a Szentlélek nevére, és tanítsátok meg őket mindannak a megtartására, amit parancsoltam nektek."

(Mt 28,19-20a)

1. A keresztség szentségét Krisztus Urunk rendelte azoknak, akik gyökeresen szakítani akarnak életszemléletükkel, hogy így, mintegy újjászületve, az ő tanítása szerint, elsősorban Isten és az emberek iránt tanúsított szeretetének példája szerint éljenek.
Ahogy minden szentség, úgy a keresztség is, mint az első és egyben minden más szentség alapja, nagy komolyságot igényel azoktól, aki ebben részesülni kívánnak. Gyermekkeresztelés esetén, pedig a szülőktől, akik ezt a szentséget gyermekük számára személyesen kérik.
  1.  A keresztség szentségének kiszolgáltatását - gyermekkeresztelés esetén (7 éves kor alatt) - plébániánkon legalább egy alkalom előzi meg, mely eseten nem csak a szükséges adatokat vesszük fel, hanem bevezetjük a szülőket / keresztszülőket a keresztény beavatás első szentségnek tanításába, jelentőségébe.
  2. Mit kell vállalniuk a szülőknek?
  • A gyermek keresztény nevelését, hitében való növekedését.
    • Ez akkor válik külsőleg reménytelivé, ha a szülők katolikus házasságban élnek, és a házasságkötésükkor tett igéreteiknek, valamint az Egyház parancsainak megfelelően élik életüket, nevelik gyermekeiket.
    • Ha a szülők házassága egyházilag nincs rendezve; abban az esetben kereszteljük meg a gyermeket, ha a gyermek keresztény nevelésére megalapozott remény van.
  1. Keresztszülő:
  • A keresztelendőnek kell, hogy legalább egy keresztszülője legyen.
  • A keresztszülő nem lehet a keresztelendőnek anyja vagy apja.
  • A keresztszülő legyen legalább 16 éves, legyen katolikus, legyen megbérmálva, és olyan legyen, aki már volt elsőáldozó.
  • Lehet két keresztszülő is, egy férfi és egy nő.
  • Aki ezeknek a feltételeknek nem felelne meg, nem lehet keresztszülő, de tanúként jelen lehet a keresztségnél.
  1. Szükséges iratok / engedélyek:
  • Szülőknek:
    • Ha lakhely szerint nem plébániánk területéhez tartoznak; kérem, menjenek el saját plébánosukhoz bejelentkezni, hogy gyermeküket Tabon szeretnék  megkereszteltetni. Ő kiállít egy elbocsátó igazolást erről. Kérem ezt magukkal hozni.
  • Keresztszülőknek:
    • Saját, helyileg illetékes plébánosuktól kérjenek igazolást arról, hogy a fentebb említett előírásoknak megfelelően keresztszülői/keresztelési tanúi tisztséget vállalhatnak.
  1. 7 éves kor feletti (iskolás) gyerek esetén a keresztelést minden esetben több éves hitoktatás előzi meg. Hittanórák ideje, hitoktatók elérhetők ITT.
  2. Ha felnőttként szeretne a Katolikus Egyház tagja lenni, kérem, személyesen keressen fel bennünket, hogy a hitoktatást/katekumenátust, mely felkészíti Önt a beavató szentségek vételére, időben el tudjuk kezdeni.
  3. Kereszteléshez szükséges adatok / kellékek:
  • Keresztelendő születési helye, ideje
  • Keresztelés helye, ideje
  • Megkeresztelt neve (védőszent hiányában + keresztelési név, védőszent)
  • Szülők neve, vallása, származási helye
  • Lakcím
  • Keresztszülők (tanúk) neve, vallása, lakcíme
  • Elérhetőségük (telefon, email)
  • A gyermeket lehetőségük szerint fehér ruhába öltöztessék a keresztelőre.
  • Keresztelési gyertyát tőlünk fognak kapni, de hozhatnak is magukkal.
  1. Költségek
  • A keresztség szentségének kiszolgáltatása teljes mértékig a Katolikus Egyházban INGYENES.
  • A szülők / keresztszülők egyházi hozzájárulásával kapcsolatos információkat megtekinthetik ITT.
A keresztség szentségéről megtudhat többet ITT.

Bizalommal forduljon hozzánk plébániánk bármelyik elérhetőségén.