Szent Rita tábor - beszámoló

2018.08.14

Szent Rita Tábor – Újudvar

25 éve ad otthont Újudvar a Szent Rita Katolikus Ifjúsági Tábornak, melyre a jubileumi év alkalmából Ferenc pápa is áldását adta. A tábor népszerűsége évről évre nő, ebben az évben az első turnusba több mint 160 gyerek, a másodikba mintegy 70 fő jelentkezett.

„Szeretet mindig találékonnyá tesz”

Július közepén ismét közös énekléstől, gyermeknevetéstől visszhangzottak a Zala megyei Újudvar lankái. Ahogy minden évben, idén is a kisebbek vették először birtokukba a tábort, amit hagyományosan a Tv-torony szomszédságában állítottak fel.

Szent Rita védelme, oltalma és a szervezők, támogatók kitartó munkája meghozta az eredményt. Ma már nemcsak a környező zalai városokból, falvakból, hanem egy-két somogyi településről is rátalálnak a táborozni vágyó fiatalok az egyházmegye népszerű táborára. Mert aki volt egyszer, az olyan élményekkel tér haza, hogy visszajön ide, és szívesen ajánlja másoknak is ezt a remek nyári testi-lelki feltöltődést.

Plébániánkról ezen a nyáron az első turnusban 16 kisgyerek, két gimnazista csoportvezető és két felnőtt segítő vett részt. A második turnusban egy nagylány táborozott. A közös imádságok és szentmisék mellett mindig változatos programokat és érdekes feladatokat kínáltak a szervezők. A tábort segítő, jó szándékú emberek olyan nagy szeretettel érkeznek, hogy ebből mindig új ötletek származnak, és mindig új programokkal, illetve újdonságokkal és új meglepetésekkel tudnak szolgálni a gyerekeknek, hiszen a „Szeretet mindig találékonnyá tesz.” Nagyszerű programok során kipróbálhattuk a gyümölcsszedő- és tőzsdejátékot és egy népi játszótér érdekes játékait. A NAV-osok csapata izgalmas terepmunka során mutatta be a gyerekeknek munkájukat. A nagyobbakhoz I. világháborús hagyományőrzők is ellátogattak, fegyver és katonai egyenruha bemutatót tartottak. Fizikai kísérletek is voltak, amelyek során a tudomány érthető módon került hozzánk közelebb. Megismerkedtünk a cserkészek mindennapjaival, valamint harcművészekkel. A gelsei önkéntes tűzoltók habpartija nagy sikert aratott mindenki körében. Megmozgattuk izmainkat és sokat nevettünk a túrákon, akadály- és sorversenyeken, számháborúban, métán, szabaduló szobában, vízi pisztoly csatában valamint különféle labdás bajnokságokon. A játék mellett komolyabb témákra is jutott idő, mint például a konfliktusok kezelése vagy a helyes internet- és Facebook használat fontossága. Minden turnusnak éjszakai bátorságpróbát is szerveztek, amelyen különböző állomásokon izgalmas próbákkal tették érdekessé a sötét erdőben való gyaloglást. Változatos kézműves foglalkozásokon apró ajándékokat készíthettünk; origamit hajtogattunk, szélforgót barkácsoltunk, mézes kalácsot díszítettünk, fa és bőr anyagokból nyakba valót csinálhattunk. Több fiatal csoportvezető újdonságként a kislányoknak különféle, divatos hajfonatot készített. Kipróbálhattuk az arcfestést, az íjászatot, a scooby fonást is. Minden napot szentmisével, áhítattal, szentségimádással zártunk. Július 23-án, hétfőn Beer Miklós váci püspök látogatott el a táborozókhoz. Előadásában a fiatalok útkereséséről beszélt, majd ő mutatta be a délutáni szentmisét. Az utolsó estéken tábortüzek lángjai lobbantak fel, vidám dallal és tánccal köszöntünk el a régi és új barátoktól. Nagy örömünkre szolgál, hogy nyaranta visszatérhetünk ebbe a táborba, környezetbe, közösségbe. Különböző helyekről, élethelyzetekből jövünk mindannyian, de a Szentlélek idevezérel bennünket. Összehoz minket az, hogy a gyerekeknek szeretnénk „kevéske” élményt, boldogságot juttatni, ha csak néhány napra is. Mindig nagy izgalommal készülünk, várjuk, hogy újra találkozhassunk régi ismerőseinkkel, barátainkkal. Hálás vagyok a jó Istennek, hogy megismerhettük ezeket a jó szándékú, önzetlen embereket, akik nagy szeretettel várnak, segítenek és szinte családtagként fogadnak bennünket évről évre. Köszönetemet fejezem ki a kapott anyagi támogatásért a katolikus iskola Szülői Közösségének, a plébániának és Sifter Gergő plébános atyának.

Nyulné Németh Erika hitoktató